DSLR ile Time Lapse video çekimi ve Adobe Premiere’de birleştirme

Bostancı Deniz otobüsü iskelesi Time Lapse

DSLR ile Time Lapse video çekimi ve Adobe Premiere’de birleştirme

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlerle ileri seviye (kendinden interval’li) DSLR maikanaları ile Time Lapse video çekiminin nasıl yapıldığını paylaşacağım.

Mekan: Bostancı Deniz Otobüsü ve Mavi Marmara iskelesi.

Zaman: 19 Mayıs 2016 öğlen saati (çok güneşli hava)

Ekipman: Nikon D810 + Nikon 14-24mm f/2.8G + Nikon 24-70mm f/2.8E ED VR

Yedek pilleriniz de şarj olmuş yanınızda olsun!

Öncelikle birçok fotoğrafın birleşmesinden oluşacak video clibinizin tasarımını kafanızda kurgulamanız lazım.

Genel izleyici tarafından seyretmesi keyifli Time Lapse videolar: insan ve araç trafik akışının yoğun olduğu ortamlar, bir bitkinin sezonsal gelişimi/değişimi, bir inşaatın ortaya çıkış süreci, gemi tersaneleri, fabrika iş akışları, sahne kurulumları.

Konunuz olan aynı ortamın hareketliliğini, film akışı gibi, 1 tam gün boyunca günün doğuşu ile başlatıp, öğlen saatleri, gün batışı ve gece saatlerine kadar yansıtırsanız yemeyin yanında yatın. Konuya göre yeri gelince bu süreç haftalar, aylar, hatta sabrınız varsa sezonlar sürebiliyor.

Oluşacak video clibinizin seyirci açısından sıkıcı olmaması için konunuzu (ortamı) minimum 4-5 farklı açıdan çekecek şekilde, çekim yapacağınız açıları ve noktaları belirleyin.

Bitmiş clip uzunluğunuzu, oynatma hızınız ile orantılı, maksimum 3-4 dakika ile sınırlamanız gerektiğini unutmayın.

Benim bugünkü hedefim, tatil gününde adalara gitmek üzere motorlara binen, giden, gelen, inen yolcular ve farklı tipte deniz otobüsü ve motorların manevralarını yansıtmaktı.

Fotoğraf fortmatınız RAW olacağı gibi, ben tercihen Large size ve Fine da .JPEG çekmeyi tercih ediyorum.

AUTO olan herşeyi kapatın: ISO + Active D-lighting. ISO bende 64, sizde varsa 100, en düşük neyse gerekirse 200 de tutun.

NR (Noise Reduction)’lar da kapalı olacak.

WB (Beyaz ayarı) da Auto da olmayacak. Ben Gün ışığını seçtim (güneş smbol).

Picture Control’u Landscape‘e alın.

İlk belirlediğiniz açı/noktada tripot üzerinde makinanızı kurun. Vizör kapağını kapatın (ışık igrmesin) ve LiveView üzerinden kadraj belirleyin.

f/8-9 aralığında yoğun öğlen tepe güneşinde A da ölçtüğümde (en parlak noktadan) 1/250 ile başlayıp sonradan 1/320 lere çıktım.

Gerekirse 1 tane normal tek kare çekin, ışık ölçümünüzden (patlak yada karalık çıkmayacağından) emin olun.

Ölçüm sonrası makinanızı Manuel “M” moduna alıp ölçtüğünüz değerleri giriyorsunuz.

Size en yakın bir noktadan netleme yapıp Autofocus’u KİLİTLİYORSUNUZ!

İleri seviye DSLR’lerde kendi içindeki Interval Timer Shooting (yada kumandanız üzerinden): ben bu çekim için 3 saniyelik interval seçtim. Bu konuya, süresine ve hareketlerin hızına göre 5-10 saniye, hatta dakika yada saatlere çıkabilir.

300 x 1 kare seçimi minimum çekmelisiniz. Yoksa hızlı oynatılan clipleriniz çok kısa kalır.

Sonra çekimi başlatıp siz beklemeye çekilebilirsiniz.

1.plandan gerekirse 1 300’lük daha çekin, tripot ve DSLR’yi yerinden oynatmadan….garanti olsun.

Aynı şekilde 2. 3. 4. 5. planlarınızda da çekim yapın. Işığın değişebileceğini ve yeni açınızı da düşünerek yeniden ölçüm yapın!

Bütün planlarınızın çekimleri tamamlandıktan sonra……PC başına geçin.

Ben ücretli profösyönel Adobe Premiere tercih ediyorum. Farklı programlarda da dosyalarınızı birleştirebilirsiniz.

Ben 4 farklı planda çekim yaptım, o yüzden 4 klasörde topladım önce tüm kareleri.

Sonra içlerinden gereksik kareleri çıkardım (kamera önünden geçen insanlar vs).

Sonra plan sırasına göre tüm kareleri yanyana sıralatın.

Topluca hepsini seçip öncelikle Speed/Duration dan herbiri 5 sanıye olan tüm kareleri 1 saniyeye indirin. OK’lemeden önce arada kalacak boşlukları kaldırıp, tüm dosyaları yine yanyana yapıştırması için aynı pencerede altta “Ripple Edit, Shiftin Trailing Clips” kutusunu işaretleyin.

Yine hepsi seçiliyken tümünü tek 1 dosyaya NEST edin.

Bu aşamada clibin uzunluğu kadar aynı pencereden tercih edeceğiniz bir fon müziği de ekleyebilirsiniz. DİKKAT: Popüler parçaları seçerseniz clibiniz paylaşacağınız çoğu Sosyal Medya’da telif haklarından dolayı clibiniz bloklanır ve yayınlanmaz!

Sonra bu tek dosya üzerine yine sağ tuş yapıp yine Speed/Duration’dan %600 ü seçin. İşte burası sizin clibinizin OYNATMA HIZI. Bunu daha yavaş yada çok daha hızlı oynatmayı tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz hıza göre en altta clibinizin son halinin kaç saniye, yada dakika oynayacağını görebiliyorsunuz.

Benim tüm bu ayarlarda benim seçtiğim kare sayısı ile oluşan clibimin süresi 3 dk 3 sn. Ancak burada max paylaşabileceğim video boyutu 128 Mb olduğundan maalesef düşük kalitede izleyeceksiniz.

İyi seyirler.

 

 

 

 

17 Yorum

  1. Detaylı bilgilendirme olmuş, eline sağlık.

    Daha düşük seviye, kendinden interval’i olmayan bir DSLR ile de time lapse yapmak mümkün. Reklam gibi olmasın ama 🙂 TriggerTrap uygulamasıyla, ve tabi çok pahalı olmayan bir bağlantı kablosu yardımıyla, telefon üzerinden DSLR’ı belirli aralıklarla tetikleyebiliyoruz.

    Aa bir de benim bir düğün çekiminde plansız şekilde yaptığım time lapse vardı. Makinayı kurduktan sonra remote trigger ile düzensiz aralıklarla tetiklemiştim. Sonra fotoğrafları incelerken bunları bir time lapse’e dönüştürmenin hoş olacağını farkettim. Birleştirmek için Zeitraffer isimli çok basit bir program kullandım. Konunun uzmanı olarak görüşünü almak isterim. http://www.erkinagsaran.com/wellborn-luxury-hotelde-dugun-fotograflari-fatos-ve-deniz/ adresinde sayfanın en sonunda görebilirsin. Sesli izlemeni tavsiye ederim 🙂

    1. Allah razı olsun sen de güzel kısa bir ek blog yazmışsın! Destekliyici oldu. Tüm o detayları haftaya Cumartesi vereceğimiz derse sakladık. Bu sadece bu çekime özel bir yazı.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: