Hangi DSLR benim için uygun?

Hangi DSLR benim için uygun?

Bir önceki yazımda neden bir DSLR makine edinmek isteyebileceğiniz konusunda yazmıştım. Bu yazımda ise hangi DSLR makinenin sizin için uygun olduğuna karar verirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusundan söz etmek istiyorum.

Hangi DSLR’nin sizin için uygun olduğuna karar vermeniz için piyasada ciddi anlamda çok geniş seçenekler var.

IMG_5586

İşte  DSLR seçerken dikkate almanız gereken bazı faktörler:

 

 1. Fiyat – Fiyat, DSLR’ye geçiş yapmaya karar verirken doğru bir başlangıç noktası. Burada uygun fiyatlı modellerden  pahalı üst modellere kadar geniş bir fiyat yelpazesi mevcut önünüzde. Kendinize bir bütçe belirleyin, ancak aşağıdakilere de ihtiyaç duyacağınız için bunların da ek maliyetlerine hazırlıklı olun:
  • Lensler (çoğu model ‘kit-lens’ ile gelir, ama en kısa zamanda bunu üst modellere terfi ettirmeniz gerekir. Aşağıda bununla ilgili bir açıklama göreceksiniz.)
  • Batarya/Pil (çoğu gövde bir adet batarya ile gelir. Ama seyahat ediyorsanız ve uzun süreli kullanımlar yapacaksanız ek bir bataryaya daha ihtiyacınız olacaktır).
  • Battery grib– 2. Batarya ve dikey kullanımda ek deklanşör, menü tuşu, AE-l/AF-L vs tuşları olan alta takılan ünite. Makinenizi daha da büyük ve ağır yapsa da büyük elli biz beyler için olmazsa olmaz bir ünitedir.
  • Hafıza kartları (bazı gövdelerin içinden bir tane çıkar. Bunlar genellikle hafıza ve okuma/yazma hızları düşük ucuz modellerdir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve 4K video çekimleri için 16-32-64-128 GB kapasiteli ve okuma/yazma hızları da yüksek pahalı hafıza kartlarından en az 2 adet edinmenizde fayda var.
  • Çanta– Çoğu marka makineyi aldığınız zaman yanında bir çanta da verebilir, ancak çok kaliteli bir çanta beklemeyin. Ekipmanlarınız çok değerli, onları koruyacak profesyonel bir çantaya yatırım yapmanızı tavsiye ederim.
  • Filtreler (Polarize ve ihtiyacınıza göre 1-2 ND filtre alabilirsiniz)
  • Tripod/MonopodManzara ve aksiyon/spor fotoğrafçısının olmazsa olmazı. Hem farklı modeller, ebatlar, materyaller hem de özel kafaları ile geniş fiyat ve model yelpazesi olan bir kalem.
  • Uzun Garanti süreleri (bununla ilgili hem olumlu hem olumsuz yorumlar olsa da makinenizin garantisi olması önemli)
 2. Ne tür fotoğraf çekimi için kullanacaksınız? Mağazaya girip DSLR satın almak istediğinizi söylediğinizde satıcıdan duyacağınız ilk soru “Ne tür fotoğraf çekimi tercih ediyorsunuz?” olacaktır. Ek hangi ihtiyaçlarınız ve aksesuarlarınız olacağını belirlemek adına önden bu soruyu kendinize sorup cevabınızı bulmanız  iyi olur.
 3. Ebat- DSLR fotoğraf makineleri genel olarak büyük ve ağır ebatlardadır, eski kompakt ve yeni aynasız makinelere nazaran. Ancak her markanın farklı segmentlerinde size uygun farklı ağırlık ve ebatlarda model bulma imkanınız var. Çoğu (benim gibi) fotoğrafçı ağır ekipman taşımayı tercih ediyor, ama siz daha çok seyahat ve trekking vari gezilerde hafiflik arıyorsanız mevcut küçük ve hafif modeller sizi tatmin edecektir.
 4. Önceki ekipmanınız- DSLR’lerin en güzel özelliği yeni alacağınız modelin eski bazı hatta çoğu ekipmanınız ile yine uyumlu olacağı.
  • Bu daha çok lensler için geçerli. Aynı marka için üretilmiş, daha önce kullandığınız lensler yeni model ile de uyumlu olacaktır. Bütün lenslerin uyumlu olacağını zannetmeyin (özellikle çok eski modeller),bu nedenle alırken bunu sormakta fayda var, ek maliyet söz konusu olacağından.
  • Hafıza kartları de genel anlamda bütün marka ve modellerle uyumludur. Özellikle pahalı ve yüksek hızlı kapasiteli kartlara sahipseniz.
 5. Çözünürlük- “Kaç megapixel bu model?” sorulması gereken ilk sorudur yeni DSLR alırken. Megapixel konusu çoğu zaman abartılsa da (daha çok megapixel, daha kaliteli anlamına gelmek zorunda değil) burada da çok farklı modeller olduğundan iyi düşünülmesi gereken bir soru bence. Megapixel konusu fotoğraflarınızı nasıl kullanacağınız ile ilgili bir konu. Eğer büyük formatta baskı alacaksanız yüksek megapixel makineler seçmelisiniz. Ancak sadece küçük ebatta çıktı alıp sadece sosyal medya paylaşımı ve e-mail için kullanacaksanız büyük megapixel modeller tercih etmek zorunda değilsiniz.
 6. Sensör boyutu– Esas karar verilmesi gereken en önemli konu görüntü sensörünüzü hangi ebatta istediğiniz. Görüntü sensörü dediğimizde burada “Crop faktörü” gündeme gelir. “Full frame” 1x çarpan, yada 1,5/1,6x çarpan “Crop” sensör tipi modeller arasında hem fiyat, hem çözünürlük, ama en başta görüntü alanı ile alakalı bir seçim yapılmalı. Sitemizde, bununla ilgili daha detaylı yazılar bulabilirsiniz.
 7. Gelecekteki güncellemeler- Yakın zamanda yeniden bir üst modele terfi etme kapasitesi var mı? Başlangıç seviyesi makineler, üst seviye modellere göre daha çabuk değer kaybeder. Herkesin de kendini geliştirdikçe daha fazla profesyonel özelliklere ihtiyaç duyma ihtimali olacağından,  şimdiden kendinize fotoğrafçılıkta hangi deneyim seviyesinde olduğunuzu ve bir şeyde ustalaşıp, size daha çok kontrol ve seçenek sunacak üst modellere geçme ihtiyacınız olup olamayacağını sorun. Zor bir soru, ancak kısa vadede üzerinde kendinizi geliştirebileceğiniz bir model için biraz daha yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.
 8. Diğer özellikler- Çoğu DSLR’de çok geniş çaplı özellikler var, çoğu sizi boğup kafanızı karıştırabilir karşılaştırırken. Hepsinin Enstantane (S/Tv) ve Diyafram öncelikli (A/Av), Otomatik ya da manuel netleme gibi özellikleri var. Ancak bazılarında olan veya olmayan birçok başka özellik de var:
  • Burst (seri çekim) modu– deklanşöre basılı tuttuğunuzda seri çekim yapma özelliği. Spor ve aksiyon fotoğrafçılığı için kaçınılmaz. Çoğu model saniyede kaç kare deklanşöre bir basışta çektiği ile birbirinden ayrılır.
  • Maksimum Enstantane hızı– Her makinenin kayda değer hız aralıkları mevcuttur, ancak bazı modellerin ciddi anlamda hız kapasiteleri vardır ki spor ve aksiyon fotoğrafçılığında önem kazanır.
  • ISO değerleri- Düşük ışıklı ortamlar için kullanılacak bu özellik için de bugünlerde markalar (nedense) ciddi yatırım ve reklam yapıyor. Megapixel kadar yüksek ISO değerleri rekabeti de var. Burada da yine ihtiyacınız karşılayacak farklı aralıklarda modeller mevcut.
  • LCD ebadı- ekranda fotolarınıza bakarken 1 cm’in bile ne kadar fark ettirdiğini bilirsiniz. 2.5” ten 3” e geçtiğinizde bu büyük farkı görebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmenizi değiştirecek bir özellik olmasa da ve  çoğunlukla vizörden bakarak kadraj belirlemeyi tercih etsek de manzara fotoğrafçılığında geniş LCD ekranda kadraj belirlemek çok daha hoş.
  • VR/IS” görüntü sabitleyici- son zamanlarda tüm çıkan yeni model lenslerde “VR/IS” görüntü sabitleyici teknoloji bulunsa da makine gövdesi içinde çıkacak görüntü sabitleme özelliği kesinlikle daha cazip.
  • Toz koruma– son çıkan modellerde ön plana çıkan bir özellik de görüntü sensör toz koruma özelliği (çoğu modelde de kendini temizleyen sensör özelliği) – Bu birçok DSLR fotoğrafçısının karşılaştığı hayal kırıklığını elimine ediyor. Bu sorun daha çok alt modellerde çıksa da yeni çıkan çoğu üst modellerde de rastlanan bir sıkıntı.
  • Bağlantı imkanları- Fotolarımızı her ne kadar SD kartları çıkarıp PC’lere takarak, ya da direkt USB aracılığı ile bilgisayara aktarsak da yeni teknoloji wi-fi üzerinden aktarım imkanı da artık tercih edilmekte.
  • Yarı-oto mod’lar– Üst modellerde tercih edilmese de yeni başlayanlar başlangıç seviye makinelerde yarı-otomatik “portre”, “manzara”, “gece”, “spor”, “macro” vs. gibi çekim modlarını tercih edebilir.
  • Flaş– Genelde başlangıç seviye modellerde kendi üzerinde hazır flaşlı modeller olsa da üst modellerde bunun yerine harici flaş takmak üzere sürgü yeri mevcuttur.

Nikon accesories

Umarım bu yazımda kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulmuşsunuzdur.

Işığınız bol olsun.

1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: