Merih Akyol kimdir?

 Merih Akyol portre

Merih Akyol kimdir?

Öncelikle sitemi ziyaret etmenizden büyük onur duydum.

Beni henüz tanımayan ziyaretçiler için Merih Akyol kimdir, bu yazıda biraz daha detaylı anlatmak istedim.

2 Temmuz 1969 İstanbul doğumluyum. İlkokulu İstanbul’da Anadolu Yakasında farklı okullarda okuduktan sonra uzunca bir süre yurtdışında, Ortaokul ve Lise’yi Almanya’da, Üniversiteyi İngiltere’de bulundum.

Spor merakımdan, okul takımlarında başlayarak, spor hayatımda hep yoğun bir şekilde yer aldı. Basketbol, voleybol, tenis, kayak, snowboard, dalış, yelken sörfü şimdilerde ise ilaveten dağ ve yol bisikleti vazgeçemediğim dallar.

Bi o kadar da müziğe olan merakımdan uzun yıllar, Almanya okul döneminde, kurduğumuz amatör rock grubunda bateri çaldım.

Yatılı okulda okumanın vermiş olduğu sosyalleşme ve sürekli öğrenme arayışı beni hep farklı konularda araştırmacı ve girişimci bir kişilik yaptı.

Avrupa’nın farklı ülkelerinin kültürleri ile bezenmiş çok dolu ayrıcalıklı bir eğitim süreci geçirdiğim için çok şanslıyım ve aileme verdikleri destekten dolayı minnetarım.

Almanya’da aldığım seçmeli ek eğitimlerden biri de fotoğrafçılık üzerineydi. 80’li yılların ortasında tabiki analog makinalar ile karanlık oda, slaytlar, negatif filmler, fotoğraf kağıdına baskılar ile oldu fotoğrafla tanışmam. Üniversite döneminde ilk aldığım makina Nikon F65 idi. harcıyorduk

DSC_5925

Tahmin edeceğiniz gibi tonlarca para ve zaman harcıyordum filmlere ve baskılar…aralarından birkaç iyi kadraj çıkaralım diye. Emektar ile digital fotoğrafçılık ve SLR makinaların çıkmasından sonra bile devam ettik, direndik yıllarca digitale geçmemek için.

Sevgili dostum, can yoldaşım Erdil Yılmaz ile 9 yaşından beri paylaştığımız hareketli hayat serüveninde birçok hobimiz gibi fotoğraf da bizim ortak konumuzdu. Bütün denyimlerimizi birlikte kazanıyorduk….o da Analog döneminde Canon markasını tercih etmişti. Daha o zamanlar başlamıştık yabancı dergilerden çekim tekniklerini, makina yorumlarını, dijital fotoğrafın gelişmesini ve yavaş yavaş nice eskileri bile analogdan dijitale çevirdiğini gözlemlemeye.

2000’li yıllardaydık artık.  Birbiri ardına açılan fotoğraf okullarıyla biz de başladık tanışmaya, hocalar ile kaynaşmaya. Fotoğraf gezilerine ve eğitimlerine dahil olacaktık. Maalesef dijital dünyaya yenik düşüp biz de ilk SLR makinalarımıza geçiş yaptık.

 

Yeni Nikon D90’ım ile artık yepyeni bir dünyaya ben de giriş yapmıştım.9436-nikond90strap

Çektiğimiz fotoğrafları görüp, kaydetmek, yada silmek, hatta makina üzerinde bile fotolarda rötüş yapmak, ha birde aynı fotoğraf makinası içinden video çekimi de yapmak inanılmaz bir ayrıcalık keyifdi. Ancak sadece yüzlerce foto çekip silmek le yetinmedik. Daha iyi fotoğraf çekmek için araştırdık, okuduk, denedik, eğitimlere katıldık.

Öğrendiklerimizi yakın çevremizdeki diğer foto meraklı arkadaşlarımız ve hatta hocalarımızla da paylaşmaktan, süreki yeni birşeyler öğrenmekten büyük keyif almaya başladık.

Ben Nikon, Eridl Canon’u ile aynı ortamlarda aynı ayarlarda çekimler yapıp 2 lider markanın farklılıklarını, artılarını-eksilerini ortaya çıkarıp, internet üzerinden forumlarda ve abone olduğumuz yabancı dergilerde de karşılıklarını bulmaya adamıştık….fotoğraf çekmenin yanısıra.

Nikon D70002005 yılından bugüne kadar piyasaya çıkan yeni modellere terfi olarak (D7000, D800, D810), kendimizi daha da geliştirip, bilgilerimizi ve deneyimlerimizi bir adreste toplamak ve profösyönel bir ortamda yaymak üzere bugün 20.000’e yakın Facebook takipcisi olan Photofocus‘ta buluşuyoruz tüm yeni foto sevdalı dostlar ile.

Nikon D810

photofocus-logo

Haftasonu uygulamalı foto gezileri, deneyimli güler yüzlü eğitmen kadrosu, hafta içi ve haftasonları özel grup ve bireysel eğitimleri ve fotoğraf sunumları ile Photofocus, fotoğrafçılığı çok daha büyük kitlelere yaymak üzere kuruldu ve şimdiden yoğun ilgi altında büyümeye devam ediyor.

Şahsen fotoğrafçılıkta ilgi duyduğum manzara, spor fotoğrafı, uzun pozlama, yaratıcı portre, mimari, simetri konuları üzerine oluşturdum siteyi.

Fotoğraf teknikleri ve gelişmeleri ile ilgili yazıların yanısıra, gezilerimizden de sizlere bahsetmek isterim blog’larımda.

Değerli yorumlarınızı sitemde görmekten, beğendiğiniz yazı ve fotoğraflarımın linklerini sosyal medya tuşları üzerinde dostlarınız ile paylaşmanızdan memnuniyet duyarım.

Sizlerle en kısa zamanda tanışmak dileğiyle.

Merih Akyol

24 Yorum

  1. Yıllardır ilgiyle takip ediyorum , başarılarını ve daimiyetini dilediğim sevgili büyüklerim. Her geçen gün bir şeyler katmak ne güzel Tebrik ederim.

  2. Hayırlı olsun Merihcim, yıllardır bu alanda ne kadar çok emek verdiğini, ne çok bilgi birikimin ve öğretecek şeyin olduğunu biz çok yakından biliyoruz.

    Hemen abone de oldum, sıkı takipçiniz, sevgiler.

  3. Tebrik ederim! Tum dijital sosyal medya kanallarina baglantin ile herkese daha cok ulasabilmene sevindim. Site harika olmus. Merakle bundan sonraki calismalarini bekliyorum:)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: