Neden bir DSLR fotoğraf makinesi edinmeliyim?

Neden bir DSLR fotoğraf makinesi edinmeliyim?

DSLR fotoğraf makinelerinde, üreticilerin fiyatları düşürmesi ve kullanımı  kolay modeller üretmesiyle,  gittikçe orta seviye kullanıcılara hitap eden makineler çoğalmaya başladı.

İki bölümden oluşan yazı dizimin ilk bölümünde neden DSLR makine kullanmaya geçişi tavsiye ettiğimi anlatacağım. Sonraki bölümde ise DSLR makine seçerken dikkat edilmesi gereken faktörleri ele alacağım.

Öncelikle henüz bir DSLR makineniz yoksa veya bir kompakt makine kullanıyorsanız, neden DSLR’ye geçiş yapmak isteyebileceğiniz konusundaki sebeplere bakalım hızlıca.

screenfolding

  1. Görüntü kalitesi – Büyük ebatta piksel sayılarına çıkmaya izin veren DSLR’lerdeki yüksek görüntü sensörleri yüzünden-DSLR’ler hızlı ISO’larda kullanılabiliyor, bu da daha yüksek enstantane ve daha az gren/kumlanma demek (örneğin artık 1600 ISO ile çekilmiş bir fotoğrafta  çoğu DSLR makine , kompakt bir makineya göre daha az gren içeriyor). DSLR’lerde bulunan “noise reduction” kumlanma azaltma özelliği de JPEG çekimlerde kumlanmayı azalatmaya yardımcı oluyor.
  2. Uyumluluk – DSLR’lerde lens(objektif değiştirilebilmesi özelliği fotoğrafçılara yepyeni bir pencere açıyor. Küçük bir kompakt makinenın 3x, 5x veya 10x optik zoom’u varken  DSLR ile geniş açıdan başlayıp çok maliyetli super tele zoom lensleri bile değiştirerek kullanabiliyorsunuz.
  3. Hız – DSLR’ler artık ciddi anlamda hızlı makineler, konu açılıp-kapanma, netleme ve enstantene hızı olduğunda…
  4. Optik vizör DSLR’ler reflex ayna sistemiyle nerdeyse “ne görüyorsan onu çekersin” konumunda.
  5. Yüksek ISO aralığı Modelden modele değişse de DSLR’ler genel olarak geniş ISO aralıklarına sahip. Bu da bize çok az ışıklı ortamlarda bile fotoğraf çekme imkanı sağlıyor.
  6. Manuel kontroller – Kompakt makinelerin çoğunda manuel mod (M) mevcut, ancak  DSLR’lerin tasarımlarında  fotoğrafçının manuel mod’da da çekme ihtiyacı düşünülmüş ve ön plana çıkarılmıştır, yani çekim esnasında hemen ulaşabileceği şekilde pratik manuel mod ayarlarıı var.
  7. Kalıcı değer – Çoğu inanca göre DSLR’lerin değerleri kompakt makinelere nazaran daha uzun ve kalıcı. DSLR’ler kompakt makineler kadar sık model yenilemiyor. Ayrıca aldığınız lensler, yeni alacağınız model ile her zaman uyumlu oluyor (markanızı değiştirmediğiniz sürece!). Böylece lenslere yaptığınız yatırımın uzun süreli faydasını görüyorsunuz..
  8. Alan derinliği – DSLR makinemde en çok sevdiğim şey çok yönlülüğü. Bunun en başında da alan derinliği var. Buna imkan sağlayan şey ise manuel kontroller ve çok farklı lensler kullanabilme imkanı ve DSLR’nin alan derinliği sayesinde önden arka plana sonsuz netlik ile güzelce bulanıklaştırılmış arka plan seçenekleri olması.
  9. Lens Kalitesi DSLR’lerde kullanılan büyük ve içlerinde çoklu mercek olan özellikle en üst model (high-end) lensleri tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. “Orta seviye makinede üst seviye lens mi, yoksa üst seviye makinede orta seviye lens mi?” sorusuna kesinlikle fotoğrafın kalitesinde esas payı olan üst seviye lensler diye cevap veririm.

Bir önceki yazımda, DSLR makine almak istiyorsanız makinenizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçlarını paylaşmıştım sizlerle.

Görüşmek üzere…

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: