Nikon DSLR Fotoğraf Makinelerinde Bunları Biliyor muydunuz?

1

Bunları Biliyor muydunuz?

Sanırım bir çok kullanıcının bilmediği, Nikon’un bence en önemli  özelliklerinden birinden daha bahsetmek isterim (başka markalarda da olduğunu düşündüğüm): Fotoğraflarınıza Telif Hakkı ve Sanatçı İsmi Ekeleme.

1) Öncelikle, çektiğiniz fotoğraflarınız, Nikon fabrika ayarı olarak, 4 basamaklı sıra numarası takip eden, 3 harfli (sRGB: DSC_1234 / AdobeRGB: _DSC_1234) dosya isimleri ile kaydediliyor.2

Dilerseniz bu adlandırma şeklinin DSC kısmını, Çekim menüsünden Dosya Adlandırma’ya girerek  istediğiniz yeni 3 harf ile değiştirebilirsiniz.

2) Esas önemle tavsiye edeceğim özellik ise fotoğraflarınıza Telif Hakkı ve Sanatçı İsmi Ekeleme.

3

Fotoğraf sahibi Sanatçı ve Telif Hakkı Sahibi adlarının izinsiz kullanımını engellemek için, fotoğrafların çekim verilerine işlenen, makine içinden oluşturacağınız bu 2 alanın olduğu “Telif Hakkı Bilgisiseçeneğinin açık (ON) olduğundan emin olun.

4

Basitçe bir sefere mahsus yapmanız gerken: makinenizin içerisinden, Ayarlar Menüsünden Telif Hakkı Bilgisine girmek ve Telik Hakkı Bilgisi Ekle kutucuğunu işaretlemek.

Sanatçı kısmına Adınızı ve Soyadınızı yazın.

Telif Hakkı kısmına ise örneğin “Adı Soyadı Photography” yazabilirsiniz.

Böylece bundan sonra çekeceğiniz tüm fotoğraflarınızın çekim verilerine bu bilgiler gizlice eklenmiş olacak.

3) Bir başka faydalı bulabileceğiniz özellikde “Fotoğraflarınıza Resim Yorumu Ekleme”.

5

Planladığınız bir proje ya da fotoğraf gezisi ile alakalı çekeceğiniz tüm fotoların Metadata bilgilerine eklenmek üzere “Resim Yorumu Ekleme” seçeneğini kullanabilirsiniz. Daha sonra farklı proje yeva gezilerinizin fotoğraflarını aynı gün bilgisayarınızda işlemek üzere toplu açtığınızda bu “yorumlar” dan seçerek filtreleme şansınız olacaktır.

Bunu da yine Ayarlar menüsünden “Resim Yorumu”nu seçerek, ardından da “Yorum Ekle” kutusunu işaretleyerek yapabilirsiniz.

Yorum Girişi kısmına da projenizin ya da gezinizin adını yazın.

DİKKAT: Gün, ya da proje sonunda farklı bir projeye ya da çekim(lere) geçeceğiniz zaman Resim Yorumu kutusunu boşaltmayı ya da yeni proje veya gezinizin adını girmeyi unutmayın!

Işığınız bol, fotoğraflarınız isimlenmiş ve yorumlanmış olsun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: