Pan Tekniği (“Panning”) ile fotoğraf

portfolyo-pan2

Pan Tekniği (“Panning”) ile fotoğraf

Evet, bir başka sevilen ve çok eğlenceli bir fotoğraf tekniğini tanıyacağız.

Pan (“Panning”) tekniğini basitçe ifade etmek gerekirse, hareket eden objenin fotoğraf makinesi ile birlikte takip edilmesi ve aynı zamanda düşük enstantene ile fotoğraflanmasıdır. Burada vücudunuz ile rotasyon hareketi yaparak, çekim boyunca takip ettiğiniz konu net kalırkan, arka planı bulanıklaştırarak hareket efekti oluşturmuş oluyoruz.

Bu tekniği uygularken dikkat edilmesi gereken önemli nokta doğru enstantene değerinin belirlenmesidir, keza yüksek enstantene kullanarak bu hareketi elde etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle 1/10-1/60 arası bir perde hızı tercih edilir. Bu enstantene hızı, esasen takip ettiğiniz objenin hızı ile eşit olması esasına dayanır.

Bununla kalmayıp çekim süresince takip ettiğiniz konunun hızından ne daha yavaş, ne de daha hızlı olmalısınız. Keza konuyu sürekli net takip edebilmeniz için, Nikon’da AF-C (9 nokta yada Grup), yada Canon’da AI Servo modun da tüm AF modlarını aktif etmeniz ve seri çekimde olmanız gerekmektedir.

11

pan-teknigi-panningSabit durduğunuz noktada, vücudunuzun belden yukarı üst kısmını 45 derece, yandan gelmekte olan konunuza çevirip, konuyu kadrajınızda yakalayıp, deklanşöre yarım basılı tutup, konu tam karşımıza geldiğinde, (hatta  kadraja girdiğinden itibaren birkaç saniye seri çekim yapmanızı tavsiye ederim) deklanşöre tam basıp fotoğraf çekilmelidir.

Konu kadrajınızdan çıkana kadar, yarım rotasyon vücut hareketinizi, çekim süresince konunun gittiği yöne doğru devam ettirmelisiniz,

66Önce başlangıç enstantene değeri olarak 1/20 ayarında deneme çekimi yapın. Eğer çekim hızınız düşük yada yüksek kalmışsa, enstantene değerinizi, çalışmadan almak istediğiniz neticeye göre arttırabilir, veya azaltabilirsiniz.

Lens odak uzaklığı olarak, distorsyon etkisini azaltmak adına da, 70 mm ve üzeri tercih edilmelidir.

Tripod veya monopod kullanımı daha keskin fotolar yakalamanıza yardımcı olsa da elde çekim daha etkili olacaktır.

_DSC8415f/20.0  1/20  ISO200 70mm

_DSC8411f/20.0  1/20  ISO200 70mm

_DSC8570

f/22.0  1/15  ISO200 75mm

Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

22 Yorum

  1. Ustalık katkısının, deneyimin ön plana çıkmasının gerektiği çekim tekniği, ilgi ve dikkatle okudum elinize sağlık (y) Zayıf taraflarımdan biri, denemelere devam 🙂

    1. Yaşar bey, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Her zaman uygulamalı gezi ve çekimlerimize bekleriz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: