Spor Fotoğrafçılığının Püf Noktaları

 

portfolyo-hareket4

Spor Fotoğrafçılığının Püf Noktaları.

Bu yazımda sizlerle spor fotoğrafçılığının püf noktalarını paylaşmak isterim.Bu konu çok geniş bir konu. Spor dendiğinde fotoğrafçılık açısından çok farklı “entsantene” hızlarında spor dalları var. Hafif atletizmden başlayıp saatte 300 km/h hıza ulaşan Formula 1 yarışlarına kadar geniş bir yelpaze var. İşin profesyonel boyutunda en pahalı üst model makineler ve 10.000 USD lardan başlayan süper telefoto zoom lensler kullanılıyor ki bu ekipmanlar kuş ve vahşi hayvan fotoğrafçılarının da tercihi.

Ben sizlerle daha çok orta seviye makinelerimizle da spor fotoğraflarımızı nasıl çekebileceğimizden bahsedeceğim.

7 tavsiyede toparlamak gerekirse:

1) Kamera Ayarları – Burst (seri çekim) Modu, Sürekli Netleme Modu ve Çekim Modu         High-Speed-Continuous-mode                                                                       

Continuous low-speed

Herhangi bir spor dalını çekerken makine ayarlarınız seri/sürekli modda olduğundan emin olun, hareket halinde kişi(leri) takip etme imkanınız olsun diye. Böylece her seferinde yeniden deklanşöre manuel basmaktan kurtarır. Netleme Modu da makinanın AI Servo yada AF-C de olmalı ki bu modlar devam eden hareket ve panning içindir.AF-C AI SERVO

Aynı zamanda bütün netleme noktalarınızın aktif olduğundan emin olun ki sporcunuzu en iyi şekilde yakalayıp hep net çekin. Çok hızlı dönen Spor fotoğrafları çekerken Diafram öncelikli (A/AV) modda çekmeniz daha mantıklı, nitekim zamana karşı sürekli Enstanten’yi manuel belirlemeye vaktiniz olmaz. Ancak mutlaka enstantane hızınızın 1/250, 1/500’ün üzerinde kalmasına özen gösterin. Ayarladığınız diyafram açıklığında bu hıza erişemiyorsanız, diyaframı biraz açmayı (bu alan derinliğini azaltacaktır) veya ISO’yu biraz yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Hareketli fotoğraflarda (S/Tv) modunda da çekebilirsiniz. Bu durumda sabit bir enstantane hızı belirleyerek, örneğin 1/250 veya 1/500 sn gibi (ya da aktiviteye göre daha hızlı),  istediğiniz diyafram açıklığı ve alan derinliğine gelecek şekilde ISO değerlerinizi ayarlayabilirsiniz.

2) Kamera Ayarları – JPEG de çekin! 

Image quality

Ben tercihen RAW yerine JPEG de çekiyorum. Hem hafıza kartında yer açısından, hemde tonlarca seri çekimde kareleriniz olcağından maksimum buffer hızına ihtiyacınız olacak. Çekim sonrası RAW dosyalarından seçim yapıp, beğendiklerinizi PS’ta ileyip, yine JPEG’e kaydetme emeği ve süresi de cabası.

3) Lens ayarları – f/2.8 lensler neredeyse olmazsa olmaz! 

70-200mm

Spor fotoğrafı çekerken çok hızlı Telephoto zoom lenslere ihtiyacınız var. Ben şu anda Nikon 70-200mm f/2.8G ED VRII kullanıyorum. Özellikle iç mekan ve düşük ışıklı ortamlarda spor faaliyetleri çekecekseniz f/2.8 lens makinenizin iyi ışık alması açısından tercih sebebi. Ancak elinizde bulunmuyorsa mevcut lenslerinizle uygun ayarları yaparak da ilerlemek bir yöntem.

4) Lens Ayarları – Görüntü Sabitleyici ve Netleme Modu 

VR Active

Spor Fotoğrafçılığı için bir başka olmazsa olmaz – lensinizin IS/VR özelliği olması. Hatta bu modu Canon’da Mode 2./ Nikon’da Active’e almalısınız. Nitekim Normal/1. Mode daha çok sabit konular ve portre içindir ve Mode 2./Active panning modları kadar sportif çekimlerde performans göstermez.

Lensinizin netleme mesafesini 3m ile sonsuz yapın, 1,2 mt ile sonsuz yerine. Böylece en hızlı netlemeyi elde edersiniz.

5) Etkinlik saatini belirleyin! 

Etkinliğin olacağı mekana göre hangi saatte çekim yapacaksanız güneşin yönünü ve ona göre konumunuzu belirleyin. Güneş karşınızda kalmasın, arkanızda olsun, böylece maksimum enstantane hızına ulaşırsınız ve oyuncuların yüzlerini doğru pozlamaya çalışmakla uğraşmazsınız, güneşi karşınıza alıp. Futbol maçı gibi 2 takım ve 2 taraflı bir etkinlik çekecekseniz, ilk yarı oyuncuların yüzlerinin güneş alan takımını çekin. 2. yarıda takımlar yer değiştirince diğer takımı çekersiniz.

6) Gözler yoksa! Foto da yok!                                                                                                                                                                                                                  

Spor fotoğrafı çekiyorsanız konunuzun gözlerini dahil edip net olması kuraldır. Oyuncunun arkasını çekiyorsanız DURUN! Bekleyin yüzünü size dönsün (yada başka oyuncuya odaklanın) ve eğer kadrajınızdaki oyuncunun gözleri gözüküyorsa deklanşöre basın.

7) Oynanan sporun objesini dahil edin!

Özellikle çektiğiniz futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, tenis gibi toplu müsabakalarda kompozisyonlarınıza topu ve oyuncunun yüz ifadelerini dahil edebilmeniz çok önemli. Bu ne kadar sizi zorlayacak olsa da spor fotoğraflarında daha çok baktıran, ilgi çeken, yada satacak fotoğraflar bu kompozisyonlardır.

Benim ilk 70-200mm lensimi deneme çekimlerinden bir kare ile size veda ediyorum. Hareket fotoğrafçılığı ile ilgili bir sonraki yazımda buluşmak üzere ışığınız bol olsun.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: